Sub genericul „Alba uneşte România”, artişti plastici din întreaga ţară dar şi din dispora îşi expun lucrările la Alba Iulia în cadrul Salonului Naţional de Artă. Evenimentul se desfășoară atât la Muzeul Museikon cât şi la Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia, în perioada 29 noiembrie – 2 decembrie, şi reuneşte cele mai apreciate opere de artă ale artiştilor români sub tema Centenar 1918 – 2018.

Salonul Naţional de Artă este realizat de Consiliul Judeţean Alba prin Centrul de Cultură „Augustin Bena” în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, iar vernisajul expoziției de la Galeriile de Artă ale Municipiului Alba Iulia este programat, vineri, 30 noiembrie, ora 17,30.

În cadrul salonului vor expune lucrări zeci de artiști plastici:

ALBA – Nicolae lspas, Mircea Boeriu, Horea Bartoc, Diana Țuculescu, Gheorghe Urdea, Eugen Măcinic, Ana Jilinschi, Alexandru Rădulescu, Noemi Kusztos, Ana Pantea, Gabriel Ioaniciu, Flavius Ivan, Horia Horhat, Floare Muntean, Nicolae Muntean, Angela Petruța, Livia Bar, Dan Crecan, Dana Ortelecan, Aurel Sârbu, Alexandru Antonescu, Crinela Antonescu, Romi Adam, Laurenția Stoia, Anca Ariciu, Sebastian Ispas, Cătălin Cioancă, Eugen Cioancă, Ioan Bogdan, Mircea Iepure, Florin Magda, Leontin Țibacov, Horațiu Lăpușan, Luminița Bretoiu, Gelu Bogdan, Arina Muntean.

BUCUREȘTI – Sorina Țibacov, Taka Evangelia, Dragoș Lupu, Iris Teodorescu, Georgiana Manca, Eusebiu Josan, Mureșan Vasile Murivale, Florin Mihai, Florin Stoiciu, Elena Dăscălescu, Marius Burhan, Valeria Tofan, Zuzu Caratănase, Dumitru Loveanu, Constantin Tanislav, Aurel Bulacu, Gheorghe Pogan, Angelica Alexa, Eugen Raportoru, loana Lavinia Streinu, Cornelia Gherlan, Marius Barbone Barb, Horia Cristina, Daniel Crăciun, Michaela Crăciun, Puiu Costachi Dumitraș, Corneliu Ionescu, Ramona Chițu, Beti Vervega, Cornelia Victoria Dedu, Sofia Ovejan, Angela Tomaselli, Constantin Rusu, Horia Cucerzan, Petru Lucaci, Emilian Săvinescu.

VÂLCEA – Gheorghe Dican, Marcel Duțu, Dan Dinulescu, Cristina Baciu Botez, Cătălin Podoleanu, Georgiana Poenaru, Daniela Deaconu, Tina Popa, Aurelia Sanda Ceuca, Claudiu Schiteanu, Andreea Hereșanu, Petti Velici.

TIMIȘOARA – Adrian Filip Petcu, Andreea Foanene, Sorin Nicodim, Costin Brătianu, Adrian Lucaciu, Daniela Oravițan, Valeriu Sepi, Dacian Andricu, Diana Matias Popovici, Rafael Matias, Reka Adorjani Gyorgypal.

TULCEA – Adrian Pal

SIBIU – Ștefan Orth, Eugen Dornescu, Florin Oros Viorel, Raluca Oros Viorel, Ioan Cândea, Ion Tămâian.

IAȘI – Ofelia Huțul, Sorin Otânjac.

FOCȘANI – Liviu Nedelcu.

TURNU SEVERIN – Constantin Flavițiu, Daniel Răgușitu.

BRĂILA – Gheorghe Mosorescu, Sorinel Cârstiuc Cristian Radu, Ion Radu.

CRAIOVA – Florin Constantinescu.

TÂRGU JIU – Iliana Ghiorghiu, Vasile Fuiorea, Valer Neag.

BAIA MARE – Elena Kosma.

DEVA – John Pârva, Ana Maria Rugescu, Doina Reghis Ionescu, Alina Nealcoș, Radu Roșian.

HUNEDOARA – Horia Gherghina.

PITEȘTI – lon Pantilie.

BUZĂU – Valeriu Șușnea.

CURTEA DE ARGEȘ – Mihai Chițu.

CONSTANȚA – Eusebiu Spânu

BELGIA – Cosmin Vlad.

GERMANIA – Adelina Sasu.